Taekwondo

Prezentowana sztuka starcia jest narodowym sportem oraz sztuką w Korei. Na początku dyscyplina ta została stworzona dla celów wojskowych, jednakże z czasem zaczęła być stosowana w użytku cywilnym. bieżąco jest to jedna z dyscyplin wchodzących w skład programu nowożytnych Igrzysk Olimpijskich.

Taekwondo czerpie swoje początki z tradycyjnych koreańskich sztuk walki. Istnieją źródła historyczne mówiące, iż jeszcze kilkaset lat przed naszą erą istniały proste koreańskie systemy pojedynki zwane taekkyeon, które stanowiły pierwowzór taekwondo. W 1919 roku Korea była okupowana przez Japonię oraz wprowadzono zakaz uprawiania taekkyeon pod karą śmierci albo długoletniego więzienia. Sztuka ta była jakkolwiek trenowana w ukryciu. Po odzyskaniu niepodległości Koreańczycy nadal szlifuje li różne style i udoskonalali tą sztukę walki. Taekwondo zawdzięcza swój rozwój generałowi Choi Hong Hi, który szlifuje ł tą sztukę pojedynki w więzieniu, a następnie nauczał jej w wojsku.

Struktura oraz stopnie zaawansowania w Taekwondo

Jest to kolejna z azjatyckich sztuk walki charakteryzująca się systemem stopni odzwierciedlanych przez kolorowe pasy noszone przez mistrzów i uczniów. W prezentowanej dyscyplinie rozróżnianych jest 10 stopni uczniowskich i 10 stopni mistrzowskich. Najniższy stopień to 10 kup, a stopień najwyższy to 10 dan. Stopnie dan są przedstawiane jako rzymskie cyfry naszyte na czarnym pasie. W ramach egzaminów można uzyskać maksymalnie 9 stopień dan. Stopień 10 przyznaje się wyłącznie za zasługi.Struktura taekwondo dzieli się na ćwiczenia oraz układy formalne. Istnieje niezmiernie wiele układów formalnych składających się z przeszło 20 ruchów. W rzeczy samej najważniejszym elementem taekwondo jest walka. Dodatkowo w skład struktury taekwondo wchodzą techniki samoobrony i techniki rozbić twardych przedmiotów. Te cztery elementy składowe są łączone ze sobą dzięki technice.

Sportowa odmiana Taekwondo

Istnieje wiele organizacji zajmujących się walkami o charakterze sportowym i ich zasadami. W zależności od federacji dozwolone są uderzenia pięścią w twarz oraz korpus oraz tylko w korpus. ONiezależnie od tego bardzo Ważkimi technikami stosowanymi w tej dyscyplinie sportu są kopnięcia. W walkach typu full contact (pełny kontakt) istnieje sposobność wygrania przez nokaut, jakkolwiek niektóre federacje nie pozwalają na pełny kontakt oraz za bardzo mocne uderzenia są karane odjęciem punktów bądź dyskwalifikacją. Istnieje wiele innych zasad oraz przepisów, które różnią się w zależności od organizacji zajmującej się Taekwondo.Opisywana sztuka walki jest nader dynamiczna i opiera się na uderzeniach oraz ogromnie widowiskowych kopnięciach. Jest ona uznawana za dziedzictwo kulturowe Korei oraz w związku z tym w czasie zawodów sportowych, a nawet treningów stosuje się oryginalną terminologię w języku Koreańskim. Oznacza to, że wszystkie komendy oraz polecenia są wymawiane naturalnie w tym języku. Powinno się dodać, iż opisywana dyscyplina sportu znajduje się w programie nowożytnych Igrzysk Olimpijskich od Igrzysk w Sydney w 2000 roku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz